top of page
Cover-Book-Mockup2.jpg

הטייס מספילבה

לרכישת הספר במחיר השקה

Open-Book-Mockupפרק-ראשון.jpg

תקציר הספר והצצה לפרק הראשון

האחים מארק ולילי גולבר מתכנסים עם ילדיהם במשרדו של עורך דין דוד רובין בתל אביב, להקראת צוואת האב והסב, מיכאל גולבר, שעלה לארץ בשנות השלושים ובנה את אימפריית החקלאות 'סיטרוס השקעות'.

אל הקראת הצוואה מצטרף אורח שאף אחד מהם לא מכיר: אלכסנדר מירקין, שהגיע מסנט פטרסבורג, אינו מכיר אף אחד מהנוכחים ואינו יודע מדוע זומן לפגישה.

עורך הדין דוד רובין מניח על השולחן קופסת עץ מלבנית בעלת מראה עתיק שקיבל מהמנוח. הוא מוציא ממנה דף הוראות שהותיר אחריו המנוח, לפיו על עורך דין רובין להקריא בפני הנוכחים יומן המונח בקופסה והמתורגם לעברית מהשפה הלטבית, לפני הקראת הצוואה.

היומן מתחיל בשנת 1934. כותב היומן הוא נער בן 17 בשם מִיקוּ אשר מתגורר עם אביו מרטין ובמקביל, עם סבו ארנסט וסבתו הילדה, בעיר ריגה שבלטביה. השמות הללו לא אומרים דבר לאיש מהנוכחים בפגישה.

במהלך הקראת היומן, נחשפים הנוכחים לעולם הטיס בלטביה בשנות השלושים, לשאיפות של מִיקוּ, של חברו היהודי מיכאיל ושל חברתם יוליאנה ולמצוקת היהודים בעקבות עליית האנטישמיות באירופה ערב מלחמת העולם השניה.

מִיקוּ ומיכאיל נדרשים לקבל החלטה דרמטית שעלולה לגזור את גורלם לחיים או למוות ושבעים שנים מאוחר יותר - תזעזע גם את כל הנוכחים במשרדו של עורך דין רובין ותהפוך כליל את עולמם עליהם.

 

הטייס מספילבה, הוא רומן הסטורי, המכניס את הקורא אל תוך תא הטייס של 'הפלמינגו', מטוס דו-כנפי ודו-מושבי וחושף אותו אל חוויית הטיסה וההטסה במסע מסוכן וחוצה גבולות בשמי מזרח אירופה, כשברקע מתקדרים העננים השחורים של סערת מלחמת העולם השנייה המנפצים את חלומותיהם של גיבורי היומן, עד לסוף המפתיע והבלתי צפוי.

רובי גוברין

בחודש אוקטובר 2018, ביקרתי בעיר ריגה. השמיים היו קודרים ומעת לעת ירד גשם דקיק. נזכרתי בביקור שעשה אבי בסְפִּילְבֶה בילדותו ועלה בדעתי שזו הזדמנות לבקר שם.

כשהגעתי למקום, המנחת היה שומם, למעט מספר מטוסים שחנו במקום בהאנגרים מיושנים ומבנה משרדים בן קומה אחת.

התחלתי ללכת לאורך מסלול ההמראה הישן במנחת, שחלקים ממנו כבר כוסו בעשבי פרא ירוקים, בהיעדר שימוש בו. בשלב מסוים הסתובבתי לאחור והשקפתי ממרחק על ההאנגרים. ואז זה קרה!

בדמיוני, על רקע השמיים האפרוריים, המנחת כולו התמלא חיים. בעיני רוחי ראיתי מטוסים דו-כנפיים ממריאים או נוחתים, קבוצה של טייסים לבושים במעילי טיסה ובידיהם כובעי עור ומשקפי טיסה ניהלה שיחה ערה בכניסה למבנה המשרדים, מכונאים לבושים בסרבלי עבודה נעו ברגל או ברכיבה על אופניים בכל מקום, מטוסים עמדו ליד ההאנגרים עם מנועים מונעים וריח עז של דלק מילא את האוויר. הכל נראה לי אמיתי לגמרי.

זה היה הרגע בו נולד הספר הטייס מספילבה, בו אני לוקח אתכם הקוראים, למסע בעולם הטיס של אמצע שנות השלושים במאה הקודמת, עם סוף דרמטי איש לא יכול היה לחזות מראש.

עו"ד ראובן (רוֹבִּי) גוברין

אני רוֹבִּי גוברין, יליד שנת 1960. גדלתי בהרצליה וכיום אני מתגורר באבן יהודה.

אני עורך דין במקצועי ואני עוסק בתחום העסקי מסחרי, כולל ייצוג לקוחות בסכסוכים עסקיים בבתי משפט, בוררויות וגישורים. בנוסף אני מכין עדים לקראת חקירה נגדית בהליכים משפטיים.

בכל הנוגע לכתיבה של ספרים, אני סוג של Late Bloomer.

את הספר הראשון שלי כתבתי בשנים 2010-2012, כשהייתי כבר בשנות החמישים שלי. זו הייתה הפעם הראשונה שכתבתי ספר. שמו של הספר הראשון הוא 'עץ, מזל וחיים' והוא מתאר על מסע ההישרדות של אבי וסבי בשואה, לפי זיכרונות שליקטתי מאבי ז"ל ועל בסיס מחקר שעשיתי.

בשנים 2014-2016 כתבתי את ספרי השני, 'דאמה', ספר מתח שעוסק בחקירה של תאונת מטוס אולטרלייט. אני טייס אולטרלייט מסוג סקאי ריינג'ר סוויפט ואני מכיר היטב את עולם התעופה הספורטיבית הקלה. מכאן הגיעה ההשראה לכתיבתו.

הספר השלישי שלי, נבע א-צפא מה שהיה בלבנון, נשאר איתך, יצא לאור בשנת 2022. הספר מתאר את קורותיהם של קבוצת חיילים במהלך סיור מודיעיני בלבנון, בשבוע השני של מלחמת לבנון הראשונה. הספר עוסק באחוות לוחמים, בהלם קרב ובעיקר, בתעתועי הזיכרון. הספר מבוסס על חוויותיי כקצין תותחנים במלחמת לבנון הראשונה.

אז אני כותב בדרך כלל תוך יישום המשפט הידוע: "כתוב על מה שאתה מכיר!" אבל הספר הרביעי שלי, הטייס מספילבה, שיצא לאור בשנת 2024, נולד בדרך אחרת לגמרי.

במהלך המחקר לכתיבת הספר הראשון, סיפר לי אבי ז"ל על ביקור שעשה כילד באירודרום סְפִּילְבֶה, מנחת מטוסים בפאתי העיר ריגה. הביקור הזה השפיע על המשך מהלך חייו שבהם שימש כמכונאי מטוסים בחיל האוויר ואחרי כן בחברת אל על.

הספרים של ראובן גוברין

רכישה ישירה

הזמנת הספר ישירות 

מוזמנים לשלוח טופס

ספר דיגיטלי

מוזמנים לרכוש את הספר בדרכים שונות 

הזמנת הרצאה

הזמנת הרצאה של ראובן גוברין בעקבות הספר הטייס

קוראים מספרים

הטייס

אשמח לשמוע מה דעתכם על הספר, מוזמנים לכתוב ולשלוח הודעה

תודה על פניתכם אלי!

bottom of page